DESPRE COMUNĂ --> Cultură

Portul popular specific zonei Baiut

În portul popular din Maramureș întâlnim note de sobrietate, frumusețe și incontestabilă vechime. Acesta este com¬pus, în cazul femeilor, din cămașă, țesută în casă la războiul de țesut, făcută fie din pânză de in și cânepă pentru zilele de lucru, fie doar din bumbac pentru zilele de sărbătoare și fiind realizate într-o bogată paletă de modele, ce dove¬desc fantezia și talentul înnăscut al femeilor, care se transmit din generație în generație. Pe lângă cămașă, costumul popular mai cuprinde și poalele, care sunt de fapt fuste țesute în casă din pânză albă, făcute din același material ca și cămașa, fiind însă mai largi și încrețite puțin la talie, peste care se așează în cele din urmă cele două zadii.

În ceea ce privește portul popular al bărbaților din Maramureș, acesta este alcătuit din cămașă, țesută din pânză albă de bumbac, care este cusută simplu cu broderii la gât și la mâneci, din mătase albă sau galbenă, iar mânecile cămășii sunt largi, lungi sau trei sferturi și se termină cu „cipca cu coltișori” la camășile de sărbătoare. Costumul este întregit de pantaloni, numiți „gatii”, care se poartă vara și care sunt largi și scurți, până deasupra gleznelor. Aceștia sunt țesuți din pânză de bumbac albă. Iarna, bărbații poartă așa-numiții „cioareci” simpli, din lână albă sau gri care sunt deosebit de călduroși.

Data creare: 10-10-2016 22:02:49