DESPRE COMUNĂ --> Cultură

Meșteșuguri tradiționale din zona Baiut, judetul Maramures

Locuitorii Țării Lăpușului s-au ocupat cu munca pământului și îngrijirea animalelor, deprinzând și meșteșuguri pen¬tru a-și asigura traiul precum:

-Prelucrarea lemnului, de la cioplitul pentru obținerea obiectelor mărunte, de uz casnic, precum lingurile de lemn, continuând cu realizarea mobilierului tradițional și până la meșteșugul construcției și sculptării caselor și bisericilor de lemn. De asemenea, în zonă se practica dogăritul, prin care se obțineau ciubere, butoaie și diverse recipiente utilizate, în special, la depozitarea lichidelor.
-Cărbunăritul - obținerea mangalului în cuptoare clădite din lemn de fag, acoperite cu lut care poartă denu¬mirea de bocșe;
-Olăritul, un meșteșug străvechi în Țara Lăpușului, care s-a dezvoltat mai ales la în satul Strâmbu-Băiuț, acestă localitate având avantajul unui sol argilos, prielnic pentru olărit. Din păcate, meșteșugarii care realizează obi¬ecte ceramice tradiționale sunt pe cale de dispariție;
-Țesutul este o îndeletnicire specifică femeilor din mediul rural care, până în secolul trecut, confecționau toate textilele pentru casă și îmbrăcămintea pentru familie. Din păcate, acest meșteșug începe să se piardă. În prezent, doar femeile mai în vârstă din sat continuă să mai țeasă textile decorative sau costume populare, transmiterea acestui meșteșug către generația tânără realizându-se cu dificultate.

Biserica din lemn, comuna Baiut

Data creare: 10-10-2016 22:05:36